Browse > Home / Decks / Tournaments / Grand Prix Brussels 2015

Grand Prix Brussels 2015

Video Coverage | View as Slideshow | Expand Decks

Format: Standard
Date: 2015-11-15

Place Deck Pilot Online Price Paper Price Toggle Deck
1st Esper Dragons Lukas Blohon 424 tix $ 557 Expand
2nd Rally the Ancestors Simon Nielsen 448 tix $ 544 Expand
3rd Atarka Red Antonio Castellani 229 tix $ 369 Expand
4th 4-color Rally Martin Müller 448 tix $ 544 Expand
5th Rally the Ancestors Magnus Lantto 448 tix $ 544 Expand
6th Rattleclaw Abzan Grzegorz Kowalski 391 tix $ 546 Expand
7th Abzan Bart Van Etten 342 tix $ 482 Expand
8th Esper Dragons Ondřej Stráský 490 tix $ 602 Expand
9th Esper Control Mattia Kirchler 516 tix $ 696 Expand
10th Abzan Yudai Yamagami 358 tix $ 499 Expand
11th 4-color Rally Martin Dang 467 tix $ 555 Expand
12th Abzan Remy Lachaud 386 tix $ 538 Expand
13th Abzan Jesse Juote 390 tix $ 541 Expand
14th Esper Dragons Martin Juza 496 tix $ 610 Expand
15th Blue Abzan Louis Deltour 355 tix $ 526 Expand
16th Esper Dragons Ivan Floch 481 tix $ 583 Expand
17th Bant Megamorph Valentin Mackl 408 tix $ 603 Expand
18th Abzan Maciej Nowak 392 tix $ 540 Expand
19th R/G Landfall Mats Tornros 490 tix $ 602 Expand
20th Dark Jeskai Petr Sochurek 483 tix $ 626 Expand
21st Abzan Jerome Bastogne 399 tix $ 551 Expand
22nd Bant Tokens Marc Samarra 329 tix $ 503 Expand
23rd Abzan Niels Molle 312 tix $ 474 Expand
24th Atarka Red Ron Cadier 225 tix $ 362 Expand
25th Dark Jeskai Alessandro Portaro 465 tix $ 621 Expand
26th R/G Landfall Sami Tuomi 243 tix $ 383 Expand
28th Abzan Patrick Collinet 396 tix $ 555 Expand
29th Abzan Landfall Florian Koch 323 tix $ 456 Expand
30th Abzan Kuo Wong 390 tix $ 538 Expand
31st Atarka Red Matthias Ornolfsson 203 tix $ 346 Expand
32nd Abzan Martin Lindstrom 377 tix $ 554 Expand

Video Coverage (MTGCoverage)

Round Match Video
Round #4 Maciej Janik (Abzan Blue) vs Timothee Simonot (4C Rally) twitch.tv
Round #5 Remy Lachaud (Abzan Aggro) vs Peter Vieren (The Great Aurora) twitch.tv
Round #5 Alexander Hottmann (Jeskai Black) vs Kenji Tsumura (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #6 Arjan van Leeuwen (G Eldrazi Ramp) vs Ryoichi Tamada (Jeskai Black) twitch.tv
Round #6 Manuel Mayer (4C Rally) vs Martin Muller (4C Rally) twitch.tv
Round #6 Alexander Hottmann (Jeskai Black) vs Nicolas Vanderhallen (Jeskai Black) twitch.tv
Round #7 Robin Dolar (Jeskai Black) vs Martin Zimmermann (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #7 Amand Dosimont (Abzan Red) vs Enrico van Eijsden (Atarka Red) twitch.tv
Round #7 Oliver Flindt Gotfredsen (Esper Dragons) vs Martin Juza (Esper Dragons) twitch.tv
Round #8 Ondrej Strasky (Esper Dragons) vs Sebastian Thaler (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #8 Pierre Dagen (Esper Control) vs Elias Watsfeldt (Atarka Red) twitch.tv
Round #9 Raphael Levy (Abzan Converge) vs Marco Cammilluzzi (G Eldrazi Ramp) twitch.tv
Round #10 Magnus Lantto (4C Rally) vs Lukas Blohon (Esper Dragons) twitch.tv
Round #10 Martin Dang (4C Rally) vs Phil Kalter (R/G Landfall) twitch.tv
Round #11 Martin Juza (Esper Dragons) vs Valentin Mackl (Bant Megamorph) twitch.tv
Round #11 Martin Juza (Esper Dragons) vs Valentin Mackl (Bant Megamorph) twitch.tv
Round #12 Amand Dosimont (Abzan Red) vs Tom Ristovsky (UG Eldrazi Ramp) twitch.tv
Round #12 Christoph Sourcin (5-Color Bring To Light) vs Eleftherios Tsigaridis (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #13 Martin Juza (Esper Dragons) vs Louis Deltour (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #14 Martin Dang (4C Rally) vs Matthias Hittel (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #15 Martin Muller (4C Rally) vs Ivan Floch (Esper Dragons) twitch.tv
Round #15 Petr Sochurek (Jeskai Black) vs Grzegorz Kowalski (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #15 Ondrej Strasky (Esper Dragons) vs Lukas Blohon (Esper Dragons) twitch.tv
Quarter-Finals Magnus Lantto (4C Rally) vs Lukas Blohon (Esper Dragons) youtube
Quarter-Finals Simon Nielsen (4C Rally) vs Ondrej Strasky (Esper Dragons) youtube
Semi-Finals Antonio Castellani (Atarka Red) vs Simon Nielsen (4C Rally) youtube
Semi-Finals Martin Muller (4C Rally) vs Lukas Blohon (Esper Dragons) youtube
Finals Lukas Blohon (Esper Dragons) vs Simon Nielsen (4C Rally) youtube
Round #4 Maciej Janik (Abzan Blue) vs Timothee Simonot (4-Color Rally) twitch.tv
Round #5 Remy Lachaud (Abzan Aggro) vs Peter Vieren (The Great Aurora) twitch.tv
Round #5 Alexander Hottmann (Jeskai Black) vs Kenji Tsumura (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #6 Arjan van Leeuwen (Eldrazi Ramp) vs Ryoichi Tamada (Jeskai Black) twitch.tv
Round #6 Manuel Mayer (4-Color Rally) vs Martin Muller (4C Rally) twitch.tv
Round #6 Alexander Hottmann (Jeskai Black) vs Nicolas Vanderhallen (Jeskai Black) twitch.tv
Round #7 Robin Dolar (Jeskai Black) vs Martin Zimmermann (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #7 Amand Dosimont (Abzan Red) vs Enrico van Eijsden (Atarka Red) twitch.tv
Round #7 Oliver Flindt Gotfredsen (Esper Dragons) vs Martin Juza (Esper Dragons) twitch.tv
Round #8 Ondrej Strasky (Esper Dragons) vs Sebastian Thaler (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #8 Pierre Dagen (Esper Control) vs Elias Watsfeldt (Atarka Red) twitch.tv
Round #9 Raphael Levy (Abzan Converge) vs Marco Cammilluzzi (Eldrazi Ramp) twitch.tv
Round #10 Magnus Lantto (4C Rally) vs Lukas Blohon (Esper Dragons) twitch.tv
Round #10 Martin Dang (4C Rally) vs Phil Kalter (R/G Landfall) twitch.tv
Round #11 Martin Juza (Esper Dragons) vs Valentin Mackl (Bant Megamorph) twitch.tv
Round #11 Martin Juza (Esper Dragons) vs Valentin Mackl (Bant Megamorph) twitch.tv
Round #12 Amand Dosimont (Abzan Red) vs Tom Ristovsky (UG Eldrazi Ramp) twitch.tv
Round #12 Christoph Sourcin (5-Color Bring To Light) vs Eleftherios Tsigaridis (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #13 Martin Juza (Esper Dragons) vs Louis Deltour (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #14 Martin Dang (4C Rally) vs Matthias Hittel (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #15 Martin Muller (4C Rally) vs Ivan Floch (Esper Dragons) twitch.tv
Round #15 Petr Sochurek (Jeskai Black) vs Grzegorz Kowalski (Abzan Aggro) twitch.tv
Round #15 Ondrej Strasky (Esper Dragons) vs Lukas Blohon (Esper Dragons) twitch.tv
Top Cards
Card Copies Decks
1 Warden of the First Tree 59 48.39%
2 Duress 58 70.97%
3 Den Protector 57 58.06%
4 Anafenza, the Foremost 54 45.16%
5 Gideon, Ally of Zendikar 53 45.16%
6 Siege Rhino 52 41.94%
7 Abzan Charm 52 41.94%
8 Dromoka's Command 49 45.16%
9 Jace, Vryn's Prodigy 47 38.71%
10 Murderous Cut 41 61.29%
Top Creatures
Card Copies Decks
1 Warden of the First Tree 59 48.39%
2 Den Protector 57 58.06%
3 Anafenza, the Foremost 54 45.16%
4 Siege Rhino 52 41.94%
5 Jace, Vryn's Prodigy 47 38.71%
6 Arashin Cleric 41 41.94%
7 Wingmate Roc 41 48.39%
8 Tasigur, the Golden Fang 30 58.06%
9 Hangarback Walker 30 32.26%
10 Dragonlord Ojutai 21 19.35%
Top Spells
Card Copies Decks
1 Duress 58 70.97%
2 Gideon, Ally of Zendikar 53 45.16%
3 Abzan Charm 52 41.94%
4 Dromoka's Command 49 45.16%
5 Murderous Cut 41 61.29%
6 Ultimate Price 37 54.84%
7 Silkwrap 35 45.16%
8 Dig Through Time 27 25.81%
9 Disdainful Stroke 23 29.03%
10 Silumgar's Scorn 20 16.13%

Keep in Touch

Sign up to receive email updates from us!

All emails include an unsubscribe link. You may opt-out at any time. See our privacy policy.

Follow Us

Welcome to MTGGoldfish. We display prices for both ONLINE and PAPER magic. By default, what prices would you like to see?   

Paper Magic Online Magic Arena